Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Νέο Tmax 2017 DX, SX

Νέο Tmax 2017 DX, SX 10/11/2016 20:51 #91

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
νταξει....τι να πω.....το σκεφτομαι, το ξανασκεφτομαι και ακρη δεν μπορω να βγαλω!
οκ...προσπαθουμε εμεις να κρινουμε τις κινησεις της yamaha, η οποια θεωρητικα οταν παρουσιαζει-εξελισει κατι, εχει λαβει υποψην της ολες τις παραμετρους και ολο το feedback απο την αγορα (την παγκοσμια ετσι...οχι της ελλαδιτσας).....ή εμεις λοιπον δε βλεπουμε κατι ή εκεί στη yamaha κατι δεν πηγε καλα.....
αφηνω στην ακρη το θεμα του κυβισμου και των αλογων.....κατανοω οτι δοκιμασμενη συνταγη και αξιοπιστη και ταυτοχρονα πολιτισμενη για καθε αναβατη, δε θες να την αλλαξεις.....ταυτοχρονα φυσικα στηριζεις ετσι χιλιαδες aftermarket προϊοντα βελτιωσης...οποτε ολα καλα!
παμε στην εμφανιση.....εχεις μακραν το πιο ομορφο σκουτερ της αγορας και ενα απο τα πιο ομορφα διτροχα γενικως, το οποιο μονο και μονο λογω αυτης της εμφανισης τρελαινει κοσμο! το ματι αλλωστε ειναι ενας απο τα ισχυροτερα κινητρα αγορας οχηματος, ειδικα σε τετοιες κατηγοριες υψηλου κοστους.......και πας και το γ@μ@ς τη μανα!!!! απο κωλ@ρ@ R1 πας σε πισινο απο downtown και απο μαχητικο το κανεις βαρκα!
εχεις εκεινη τη μουρακλα που τη βλεπει καποιος στον καθρεφτη του και ψαρωνει και πας και μου βαζεις καμπυλες και χαλας ολη την επιθετικοτητα του!
πας στο τιμονι και μου βαζεις πλαστικουρα, η οποια στο ματι τουλαχιστον μοιαζει με τα πλαστικα απο το εσωτερικο κορεατικου αυτοκινητου 15ετιας!
μου κανεις τα οργανα TFT, αλλα απο εμφανιση θυμιζουν SYM και με τα κυκλικα πλαισια γυρω γυρω σαν αυτα του XMAX......και φυσικα παλι 180 το ταχυμετρο.....αυτο το 200 ειναι λες και θα σου βαλουν προστιμο αμα το γραψεις!!!
μου χαλας ακομη και τη σελα, ακομη και την εξατμιση!!! ακομη και η ακραποβιτς που βγαζεις ειναι ασχημη!!!
και ερχεσαι μετα να μου προσθεσεις τα τζιβιτζιλικια και τα ηλεκτρονικα και τις π@π@ριες, εκ των οποιων το μοναδικο πραγματικα χρησιμο ισως να ειναι το TCS και αντε και οι χαρτες μονο και μονο για οικονομικη οδηγηση για οποιον θελει....
και αν πουμε οτι οι τιμες που ανεφερε ο Χρηστος παραπανω ειναι σωστες, βαζεις και το κερασακι στην τουρτα και λες "αντε γ@μηθειτε"!
και ερωτω τελικα εγω:
το feedback που πηραν απο την αγορα ηταν να κανουν το ΤΜΑΧ πιο ασχημο, λιγοτερο επιθετικο, λιγοτερο αρεστο, να το γεμισουν με βοηθηματα και gadgetακια και να το μετατρεψουν απο sport σε τουριστικο???? και ολα αυτα με 1500-2500 € παραπανω απο τη σημερινη αξια, η οποία είναι ήδη πάρα πολύ υψηλή???
αν ειναι ετσι, τοτε πραγματικα εμείς είμαστε χαζοί και αυτοί φωστήρες!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Νέο Tmax 2017 DX, SX 10/11/2016 22:38 #92

  • skiace
  • Το Άβαταρ του/της skiace
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 117
Γιωργη εχεις απολυτο δικιο στον προβληματισμο σου.
Τα αποτελεματα ομως τουλαχιστον της τελευταιας δεκαετιας δικαιωνουν τις επιλογες εταιρειων του βεληνεκους της γιαμαχα.
Και κατι ακομα. Σχεδιαστικα πια εχουν φυγει οι αιχμηρες γωνιες και επανερχονται οι καμπυλες. Αρα και απο αυτην την αποψη κινειται στο σωστο τοπο και χρονο.
Οπως γινεται παντα, ο χρονος και οι πωλησεις θα δεξουν αν κινηθηκε εξυπνα η αυτοκαταστροφικα.


Sent from my iPad using Tapatalk
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 00:07 #93

  • pipokas
  • Το Άβαταρ του/της pipokas
  • Offline
  • Tuner Tmaxista
  • 2010
  • Δημοσιεύσεις: 662
βγαλανε ενα αστειο μηχανακι για μενα,καμια βελτιωση στο μοτερ και εμφανισιακα απαραδεκτο και με 14500 που ζηταν ας το βαλουν εκει που ξερουν........................ειχαν ενα κοσμημα και βγαλαν ενα κουβα με ροδες,σα να τα ειχα με την κορινθιου και να την εστειλα για να τα φτιαξω με τον βουτσινα(γιατι μεταξι μας ειναι ανωμαλια να παρεις αυτο το πραμα διν οντας 14500)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 11:07 #94

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
Βασικά νομίζω ότι βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Ας έρθει να το δούμε από κοντά και ίσως αλλάξουμε γνώμη σε ότι αφορά την εμφάνιση. Απ ότι κατάλαβα και απ τα λεγόμενα στην παρουσίαση , θέλουν να το πλασάρουν σαν μηχανάκι μεγάλων αποστάσεων πόλης όμως. Δλδ ένα μηχανάκι που να κινείται άνετα μέσα σε μεγάλα αστικά κέντρα.οταν λέμε μεγάλα αστικά κέντρα,φυσικά δεν μιλάμε για Θεσσαλονίκη Αθήνα. Γι αυτό και άλλαξαν σε πιο ήπια σχεδίαση πιστεύω εξωτερικά, για να δείξει τον προσανατολισμό του.
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 12:24 #95

  • Kalogeros
  • Το Άβαταρ του/της Kalogeros
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 232
Μεςα στον Μάρτιο θα έρθει μπορεί και Απρίλιο
Τιμές μάλλον στα 12300-13300-14300 θα παίξει- απλό - sx- dx ...
Χρώματα : απλό μαύρο γυαλιστερό - sx ασημί και μαύρο ματ - dx μπλε και μαύρο ματ ..
Κουμπί για απενεργοποίηση του traction δεν εχει ...
Τελευταία διόρθωση: 11/11/2016 12:28 από Kalogeros.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 15:33 #96

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
αμα δεν απενεργοποιειται το TC, ειναι για γελια και για κλαματα! αυτα που κοροϊδεύαμε σε άλλα μηχανάκια, τώρα τα βλέπουμε και στο ΤΜΑΧ!
οι τιμες είναι πραγματικά......τραγελαφικές!
και όσο για το να το δούμε απο κοντά κλπ, οκ...να το δούμε από κοντά...ίσως να είναι λίγο καλύτερο από τις φώτο....αλλά και πάλι δε θυμάμαι ποτέ να βγήκε νέο ΤΜΑΧ και να γνώρισε τόση αποδοκιμασία όσο αυτό το νέο μοντέλο!
δλδ για το DX + 2-3 aftermarket τζιβιτζιλίκα + εξάτμιση, κάποιος θα χρειάζεται 16.000 €!!!! εντάξει.....γελάει ο κόσμος!
ξεχνάμε πλέον τα βαριατόρ....ή μάλλον για να το πω σωστότερα, ξεχνάμε τα παιχνίδια αφού το TC θα είναι ΠΑΝΤΑ εκεί να σου σπάει τα @@ και να σε κόβει θες δε θες!
τέλος πάντων....είδομεν....ούτως ή άλλως εγώ προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να το πάρω όπως κι αν ήταν.....απλά απογοητεύτηκα με την όλη εξέλιξη του.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 15:42 #97

  • Kalogeros
  • Το Άβαταρ του/της Kalogeros
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 232
Για το traction έτσι νομίζω
Μπορεί να κάνω και λάθος
Για όλα τα αλλα ....ναι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 16:09 #98

  • Dr.masas
  • Το Άβαταρ του/της Dr.masas
  • Offline
  • User is blocked
  • Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
  • Δημοσιεύσεις: 2264
Γιώργο δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο διότι δε θα επικειται στις προδιαγραφές. Το tc πρέπει να μπορεί να απενεργεποιειται σε οποιοδήποτε όχημα τοποθετείται. Εάν δε γυρνάει ο κωλος τι καταλάβαμε... motom motom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 16:14 #99

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
στα scooter της BMW δεν απενεργοποιείται τελείως......μακάρι να μην ισχύει κάτι τέτοιο και στο ΤΜΑΧ...
Τελευταία διόρθωση: 11/11/2016 16:14 από River.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 16:28 #100

  • Dr.masas
  • Το Άβαταρ του/της Dr.masas
  • Offline
  • User is blocked
  • Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
  • Δημοσιεύσεις: 2264
Δε ξέρω αν στα μότο αλλάζουν οι ορισμοί. Πάντως αν ισχύει θα μιλάμε για παταγωδη αποτυχία...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 17:06 #101

  • Kalogeros
  • Το Άβαταρ του/της Kalogeros
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 232
Επίσης απο οτι έμαθα δεν υπάρχουν εδώ Ελλάδα και πολλά κομμάτια του ήδη υπάρχοντος μοντέλου ...
Όποτε μάλλον δεν θα δούμε προσφορά στην μεταπήδηση ... Νωρίς ακόμα βέβαια αλλα είδωμεν ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 11/11/2016 17:44 #102

  • power
  • Το Άβαταρ του/της power
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 54
Για να πούμε και κανα δυο θετικά και όχι μόνο αρνητικά είναι νομίζω πολύ καλό που μάκρυνε το ψαλίδι και προστέθηκε μοχλικό στην πίσω ανάρτηση και πάνω που λές βελτιώθηκε η ήδη καλή πίσω ανάρτηση μου βάζουν στενότερη ζάντα με το ίδιο λάστιχο αναγκάζοντας το προφίλ να τραβιέται προς τα μέσα παραμορφώνωντας το φυσικό σχήμα που πρέπει να έχει το λάστιχο πάνω στην ζάντα. Ένα βήμα μπρός και δύο πίσω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 12/11/2016 11:23 #103

  • Dr.masas
  • Το Άβαταρ του/της Dr.masas
  • Offline
  • User is blocked
  • Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
  • Δημοσιεύσεις: 2264
Μετά το μεγάλη απογοήτευση του νέου ΤΜΑΧ Πήγα και ξεθαψα το runner 50cc μου μετά από 10 χρόνια στο γκαράζ. Και είναι και γρηγορο...


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 12/11/2016 11:28 #104

  • κοριτσοπατερας
  • Το Άβαταρ του/της κοριτσοπατερας
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1594
καπως του μοιαζει .......στη μουρη ......στο μικροτερο ...... thinking
γρηγορης

ανασα δεν ειν ο αερας γυρω μας
ουτε τα φαγητα και τα κρασα
ανασα ειναι οι διαδρομες τα ομορφα μερη
οι φιλοι οι καλοι και το χουνερι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νέο Tmax 2017 DX, SX 12/11/2016 11:42 #105

  • Dr.masas
  • Το Άβαταρ του/της Dr.masas
  • Offline
  • User is blocked
  • Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
  • Δημοσιεύσεις: 2264
Είσαι ωραιος respect
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.