Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Καλώς ήρθατε στο tmaxclub.gr!
Σας ευχόμαστε καλή διαμονή!
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Νίκος από Αθήνα

Νίκος από Αθήνα 06/11/2012 09:48 #1

  • nikos_palm
  • Το Άβαταρ του/της nikos_palm
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 6
Καλημερα σε ολους! Νικος απο Αθηνα και προσφατος ιδιοκτητης ενως TMAX 500 του 2003 :oops:
Τελευταία διόρθωση: 06/11/2012 15:40 από River. Αιτία: διαμόρφωση τίτλου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νικος Αθηνα 06/11/2012 11:56 #2

  • vachos
  • Το Άβαταρ του/της vachos
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Solar black 2013
  • Δημοσιεύσεις: 3436
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
Καλησπέρα Νίκο και καλώς ήρθες στην παρέα ! Καλή διαμονή
Nothing but the max! Vachos #0001
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νικος Αθηνα 06/11/2012 14:22 #3

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Καλησπέρα Νίκο, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καλοτάξιδο το εργαλείο σου κ πάντα όρθιος!!!
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νικος Αθηνα 06/11/2012 14:31 #4

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλώς ήρθες Νίκο!
να το χαίρεσαι το μοτόρι σου φιλαράκι και πάντα όρθιος!

αν θέλεις ανέβασε και φωτο να το χαζέψουμε, στην ενότητα Gallery ;-)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νικος Αθηνα 06/11/2012 15:38 #5

  • billpap46
  • Το Άβαταρ του/της billpap46
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Ο παλιός είναι αλλιώς...
  • Δημοσιεύσεις: 1612
Γεια σου Νικο,καλως ορισες!
Δεν σκοτωνεται οποιος οδηγει ΓΡΗΓΟΡΑ,αλλα οποιος σκεφτεται ΑΡΓΑ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νίκος από Αθήνα 06/11/2012 16:35 #6

  • tsagio
  • Το Άβαταρ του/της tsagio
  • Offline
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 1353
Γεια σου Νίκο καλός ήρθες στην παρέα μας και Καλη διαμονή


Sent from my iPhone using Tapatalk
ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ... ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΣΑ ΛΕΣ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 06/11/2012 17:12 #7

  • κοριτσοπατερας
  • Το Άβαταρ του/της κοριτσοπατερας
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1594
καλωσορισες και παντα καλοταξιδος
γρηγορης

ανασα δεν ειν ο αερας γυρω μας
ουτε τα φαγητα και τα κρασα
ανασα ειναι οι διαδρομες τα ομορφα μερη
οι φιλοι οι καλοι και το χουνερι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 06/11/2012 19:49 #8

  • gargy60
  • Το Άβαταρ του/της gargy60
  • Offline
  • God Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 1597
Καλώς ήρθες Νίκο !!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νίκος από Αθήνα 06/11/2012 22:22 #9

  • sonic10
  • Το Άβαταρ του/της sonic10
  • Offline
  • User is blocked
  • Δημοσιεύσεις: 6
Καλώς το Νικόλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 08:09 #10

  • nikos_palm
  • Το Άβαταρ του/της nikos_palm
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 6
Να σται καλα παιδια,σας ευχαριστω ολους!
Βασικα εχω μια απορια αλλα δεν ξερω αν ειναι βλαβη και πρεπει να το γραψω στις βλαβες ή ειναι κατι φυσιολογικο οποτε θα το αναφερω εδω κι αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα :-)
Η δικη μου εκδοση ειναι του 2003 με το καρμπιρατερ οχι το injection....ξερω σιγουρα οτι καιει και καιει αρκετα....ομως το να καιει 11 λιτρα στα 165 χιλιομετρα με χρηση μεσα στην πολη και ταχυτητες μεχρι 60-80 αντε και καναδυο ανοιγματα στα 100 ειναι φυσιολογικο??
Παραλληλα οταν ειναι κρυο εχει ενα ζορι στο να παρει μπρος και πεταει και ακαυστη απο την εξατμιση και βρωμαει λιγο ο τοπος.
Υποψιν ειναι μαμα δεν εχει πειραχτει και αλλαχτει απολυτος τιποτα! Ο φιλος που το ειχε οταν ρωτησε μετα το τελευταιο σερβις στο συνεργειο γιατι συμβαινει αυτο του απαντησαν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο...εγω παλι δεν το πιστευω...γιατι αν παω πανω απο 100 θεωρω οτι ουτε 100 χιλιομετρα δεν θα με φτασει το τεποζιτο :woohoo:
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 09:43 #11

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
Mε 2003 & εγώ στην κατοχή μου να σου πω για να ησυχάσεις , πιο φυσιολογικά δεν γίνεται goodone
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 13:13 #12

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
nikos_palm έγραψε:
Να σται καλα παιδια,σας ευχαριστω ολους!
Βασικα εχω μια απορια αλλα δεν ξερω αν ειναι βλαβη και πρεπει να το γραψω στις βλαβες ή ειναι κατι φυσιολογικο οποτε θα το αναφερω εδω κι αν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα :-)
Η δικη μου εκδοση ειναι του 2003 με το καρμπιρατερ οχι το injection....ξερω σιγουρα οτι καιει και καιει αρκετα....ομως το να καιει 11 λιτρα στα 165 χιλιομετρα με χρηση μεσα στην πολη και ταχυτητες μεχρι 60-80 αντε και καναδυο ανοιγματα στα 100 ειναι φυσιολογικο??
Παραλληλα οταν ειναι κρυο εχει ενα ζορι στο να παρει μπρος και πεταει και ακαυστη απο την εξατμιση και βρωμαει λιγο ο τοπος.
Υποψιν ειναι μαμα δεν εχει πειραχτει και αλλαχτει απολυτος τιποτα! Ο φιλος που το ειχε οταν ρωτησε μετα το τελευταιο σερβις στο συνεργειο γιατι συμβαινει αυτο του απαντησαν οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο...εγω παλι δεν το πιστευω...γιατι αν παω πανω απο 100 θεωρω οτι ουτε 100 χιλιομετρα δεν θα με φτασει το τεποζιτο :woohoo:
Ευχαριστω για τον χρονο σας!!
Σε απάντηση του μηνύματος σου φίλε Νίκο , και για να σου πω με λεπτομέρειες σε αυτά που γράφεις , πως όντως το πρωί & πάντα με κρύο καιρό υπάρχει ένα σχετικό πρόβλημα στην αρχική ανάφλεξη της μηχανής. Αιτία που μπορεί να έχει σχέση με ποιότητα καυσίμου , θερμικό πλησίον του καρμπιρατέρ , παλαιότητα μίζας (καθάρισμα η αλλαγή καρβουνοσυλλέκτη) , ελαφρά πτώση αμπέρ μπαταρίας , αλλά ακόμα μπορεί λόγω παλαιότητας του φλοτέρ να ξεχειλίζει καύσιμο & έτσι να υπάρχει μεγαλύτερη συμπίεση στην αρχική εκκίνηση της μίζας . Μια λεπτομέρεια πως η υπερχείλιση μπορεί να πραγματοποιηθεί ακόμα & από την στάση της μηχανής αν είναι παρκαρισμένη για ώρες στον πλαινό η στο διπλό ορθοστάτη , που είναι καλύτερα για πολλές ώρες . Όσο αφορά την κατανάλωση ακόμα & εδώ τα χιλιόμετρα που αναγράφεις δεν διαφέρουν & πολύ με τα δικά μου , αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα , αν αναλογιστείς βάρος μηχανής x βάρος αναβάτη x πόσο καλό δεξιό καρπό έχεις = κατανάλωση . Πιστεύω να βοήθησα από αυτά που ΔΕΝ ξέρω εγώ , αλλά μου έχουν πει δικοί μου μηχανικοί.
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 13:54 #13

  • nikos_palm
  • Το Άβαταρ του/της nikos_palm
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 6
Πολυ αναλυτικος και σε ευχαριστω! Μονο οταν ειναι κρυο το κανει και βγαζει και την μαυριλα της ακαυστης πισω...οταν ειναι ζεστο δεν προλαβαινεις να πατησεις μιζα κι εχει παρει...με κρυο κρυο ακομα δεν το εχω ζησει γιατι το εχω μολις 2 βδομαδες οποτε οι θερμοκρασιες ειναι κανονικες!
Το χερι μου ειναι αρκετα ηρεμο χωρις γκαζιες απο φαναρια ή κατι τετοιο και κανα δυο φορες που ανοιξα λιγο ετσι να το χαρω και πηγε και μεχρι 160χλμ ο δεικτης επαθε ενα πανικο και κατεβηκε και κανα δυο γραμμες χαχαχαχα
Το συνεργειο που παω ειπε να το λυσει μηπως κολαει το choke ανοιχτο και καει παραπανω αλλα με καθε επιφυλαξη μου το ειπε οτι μπορει και να μην εχει και καποια βλαβη γιατι ετσι κι αλλιως καιει απο μονο του...απλα διαβαζω σε διαφορα site για κατι καταναλωσεις του τυπου 4-5λιτρα/100 και μου φαινοντε φανταστικες οταν εμενα κατω απο 7-8λιτρα/100 ουτε για πλακα και τονιζω χωρις να του τα εχω χωσει.....
Εχω πεσει και στην παγιδα του προιγουμενου XMAX που ειχα και ειχε μια καταναλωση της ταξης του 4λιτρα/100 και λεω οπα τι εγινε εδω....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 14:54 #14

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
nikos_palm έγραψε:
Πολυ αναλυτικος και σε ευχαριστω! Μονο οταν ειναι κρυο το κανει και βγαζει και την μαυριλα της ακαυστης πισω...οταν ειναι ζεστο δεν προλαβαινεις να πατησεις μιζα κι εχει παρει...με κρυο κρυο ακομα δεν το εχω ζησει γιατι το εχω μολις 2 βδομαδες οποτε οι θερμοκρασιες ειναι κανονικες!
Το χερι μου ειναι αρκετα ηρεμο χωρις γκαζιες απο φαναρια ή κατι τετοιο και κανα δυο φορες που ανοιξα λιγο ετσι να το χαρω και πηγε και μεχρι 160χλμ ο δεικτης επαθε ενα πανικο και κατεβηκε και κανα δυο γραμμες χαχαχαχα
Το συνεργειο που παω ειπε να το λυσει μηπως κολαει το choke ανοιχτο και καει παραπανω αλλα με καθε επιφυλαξη μου το ειπε οτι μπορει και να μην εχει και καποια βλαβη γιατι ετσι κι αλλιως καιει απο μονο του...απλα διαβαζω σε διαφορα site για κατι καταναλωσεις του τυπου 4-5λιτρα/100 και μου φαινοντε φανταστικες οταν εμενα κατω απο 7-8λιτρα/100 ουτε για πλακα και τονιζω χωρις να του τα εχω χωσει.....
Εχω πεσει και στην παγιδα του προιγουμενου XMAX που ειχα και ειχε μια καταναλωση της ταξης του 4λιτρα/100 και λεω οπα τι εγινε εδω....

Τίποτα να είσαι πάντα καλά ,να χαίρεσαι το εργαλείο που έχεις τώρα με όλα τα μειονεκτήματα & τα πολλά του προτερήματα που έχει στην κατηγορία αυτή ;-)
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Νίκος από Αθήνα 07/11/2012 19:32 #15

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καταρχήν ξέχνα και μάλιστα γρήγορα ότι ήξερες με το Χ-ΜΑΧ!!!

το Τ-ΜΑΧ καίει!

βέβαια από την άλλη, 7-8λτ/100χλμ σε μαμά μηχανάκι και με νορμάλ οδήγηση, όντως μου ακούγονται πολλά! Τάσο έχω άδικο?

το δικό μου που είναι injection, με βαριατόρ, ελατήριο, φίλτρο και αναβάτη 125 κιλών, με νορμάλ οδήγηση καίει γύρω στα 6,5 εντός πόλης...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2