Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ασφάλεια μηχανής

Ασφάλεια μηχανής 22/08/2012 15:17 #1

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Καθότι ασφαλιστής στο επάγγελμα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα προκειμένου εγώ ή άλλοι συνάδελφοι του forum να μπορούμε να ενημερώνουμε όποιον θέλει να μάθει κάτι περί ασφάλειας μηχανής (και όχι μόνο)

Θα αναφέρω τα βασικά για αρχή:

Η τιμή της ασφάλειας επηρεάζεται από τους εξής παράγοντες:

1) Κυβικά μηχανής
2) Έδρα μηχανής (Αθήνα, Θεσ/νίκη, επαρχία κλπ)
3) Ηλικία οδηγού και δίπλωμα, δλδ οδηγός κάτω των 23 ετών και/ή με κάτω από 1 έτος δίπλωμα (για κάποιες εταιρείες όριο είναι τα 25 έτη και τα 2 χρόνια δίπλωμα) παίρνει επασφάλιστρο νέου οδηγού (30% στις περισσότερες εταιρείες)
4) Ιστορικό ατυχημάτων με υπαιτιότητα (ισχύει για κάποιες εταιρείες, όχι για όλες)
5) Περιεχόμενο ασφάλειας, δλδ α) Βασική (Αστική ευθύνη) β) Βασική + Οδική Βοήθεια, γ) Πακέτο καλύψεων (κλοπή + πυρκαγιά)

Όσον αφορά το θέμα του πακέτου καλύψεων (κλοπή + πυρκαγιά) μόνο 2 εταιρείες το προσφέρουν αυτή τη στιγμή...η Interamerican και η Chartis
H Chartis ασφαλίζει το 75% της αξίας της μηχανής στην κλοπή και το 100% στην πυρκαγιά, είναι πιο φθηνή από την Interamerican και για την Chartis νέος οδηγός θεωρείται αυτός που είναι κάτω των 25 ετών και/ή με κάτω από 2 έτη δίπλωμα. Ασφαλίζει για κλοπή+πυρκαγιά μηχανές άνω των 250cc
H Interamerican ασφαλίζει το 100% της αξίας της μηχανής και στην κλοπή και στην πυρκαγιά, ασφαλίζει για κλοπή+πυρκαγιά μηχανές με αξία άνω των 1000 € και ως νέο οδηγό θεωρεί αυτόν που έχει κάτω από 1 χρόνο δίπλωμα και/ή είναι κάτω των 23 ετών, αλλά του δίνει 80% (και όχι 30%) επασφάλιστρο.

Όσον αφορά τα κυβικά, η κατηγορίες τιμής για τις περισσότερες ασφαλιστικές είναι ως εξής:
0-50cc, 51-125cc, 126-250cc (σε κάποιες εταιρείες μπορεί να είναι 51-250cc), 251-500cc, 501cc και άνω (δηλαδή μία μηχανή 600 κυβικών με μία 1200 κυβικών έχει την ίδια βασική ασφάλεια)

Αυτά από μένα για τώρα. Ευχαρίστως να απαντήσω σε αποιαδήποτε απορία σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ασφάλεια μηχανής 23/08/2012 21:10 #2

  • vachos
  • Το Άβαταρ του/της vachos
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Solar black 2013
  • Δημοσιεύσεις: 3436
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
καλησπερα Γιωργο εγω θα ήθελα να μαθω της μεγαλύτερες διαφορές απο της direct ασφάλειες από τησ άλλες!
Nothing but the max! Vachos #0001
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ασφάλεια μηχανής 24/08/2012 01:15 #3

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
vachos έγραψε:
καλησπερα Γιωργο εγω θα ήθελα να μαθω της μεγαλύτερες διαφορές απο της direct ασφάλειες από τησ άλλες!

δύο είναι οι βασικές διαφορές:

1) στην direct ασφάλεια δεν υπάρχουν προμήθειες πράκτορα και ασφαλιστή, γι' αυτό και στο 95% των περιπτώσεων είναι πιο φθηνές

2) στην direct ασφάλεια ο πελάτης τρέχει μόνος του αν χρειαστεί κάτι...δλδ αν κάπου κολλάει η αποζημίωση ή δεν υπάρχει ξεκάθαρη υπαιτιότητα ή για κάποιο λόγο αργεί η πραγματογνωμοσύνη ή ότιδήποτε άλλο, τότε ο πελάτης μόνος του πρέπει να έρθει σε επαφή με το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας ή τον πραγματογνώνομα για να προσπαθήσει να βγάλει άκρη και μόνος του να προσκομίσει τυχών χαρτιά που μπορεί να χρειαστούν

ουσιαστικά δηλαδή οι direct ασφάλειες καταργούν τον μεσάζοντα προκειμένου να πετύχουν φθηνότερο ασφάλιστρο, αλλά "επιβαρύνουν" τον πελάτη πλέον με τις δουλειές του μεσάζοντα!
βέβαια να τονίσω εδώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των πελατών, δεν γνωρίζει πως να χειριστεί ένα θέμα σωστά...όπως θα έκανε δλδ ο επαγγελματίας ασφαλιστής!
Τελευταία διόρθωση: 24/08/2012 01:15 από River.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ασφάλεια μηχανής 24/08/2012 08:44 #4

  • vachos
  • Το Άβαταρ του/της vachos
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Solar black 2013
  • Δημοσιεύσεις: 3436
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
ευχαριστώ παρα πολυ Γιωργο
Nothing but the max! Vachos #0001
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ασφάλεια μηχανής 07/11/2012 18:27 #5

  • d-max
  • Το Άβαταρ του/της d-max
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 107
Προταση-Να ασφαλιστουμε ολο το club μαζι.Ετσι θα πετυχουμε καλυτερες τιμες και καλυψεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Ασφάλεια μηχανής 07/11/2012 19:49 #6

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
d max έγραψε:
Προταση-Να ασφαλιστουμε ολο το club μαζι.Ετσι θα πετυχουμε καλυτερες τιμες και καλυψεις.

Δημήτρη μου, αν και είναι καλή ιδέα, υπάρχουν 2 βασικά θέματα:

1. για να πάρουμε ομαδική έκπτωση πρέπει να ασφαλιστούμε όλοι στην ίδια εταιρεία, πράγμα το οποίο δεν είναι "σωστό" διότι κάθε εταιρεία δίνει άλλες τιμές ανάλογα με την παλαιότητα της μηχανής, την ηλικία του οδηγού, το πόσα χρόνια έχει δίπλωμα κλπ.....δλδ μπορεί κάποιους να μην τους συμφέρει να ασφαλιστούν στην εταιρεία από την οποία θα έχουμε πάρει την έκπτωση σαν tmaxclub

2. πιθανόν ένα ποσοστό μελών να έχουν τον ασφαλιστή τους (κάποιον φίλο ή συγγενή τους) και να μην θέλουν να κάνουν αλλού την ασφάλεια, ακόμη κι αν είναι λίγο φθηνή

εγώ μπορώ να το ψάξω το θέμα, αλλά επειδή είμαι του επαγγέλματος, αυτά που σου αναφέρω παραπάνω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μας "προβληματίσουν"...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 14:26 #7

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
Γιώργο (river) μήπως γνωρίζεις εσύ προσωπικά ή όποιος άλλος ξέρει η έχει ακούσει πως οι ασφαλιστικές εταιρίες έχουν αλλάξει το καθεστώς τους , και παρέχουν πλέον ελάχιστη ασφάλεια (δίκυκλα)
6 μήνες .Ισχύει ?
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 15:55 #8

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Anastasios έγραψε:
Γιώργο (river) μήπως γνωρίζεις εσύ προσωπικά ή όποιος άλλος ξέρει η έχει ακούσει πως οι ασφαλιστικές εταιρίες έχουν αλλάξει το καθεστώς τους , και παρέχουν πλέον ελάχιστη ασφάλεια (δίκυκλα)
6 μήνες .Ισχύει ?

τι εννοείς Τάσο ελάχιστη ασφάλεια 6 μήνες? έτσι όπως το γράφεις δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 16:21 #9

  • patozas
  • Το Άβαταρ του/της patozas
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • 2005
  • Δημοσιεύσεις: 139
μαλλον εννοει ο τασος οτι δεν κανουν ασφαλειες με διαρκεια μικροτερη απο 6μηνο,δλδ 3μηνο κτλ....
I don't ride a bike to add days to my life..... I ride a bike to add life to my days ...!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 17:33 #10

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
patozas έγραψε:
μαλλον εννοει ο τασος οτι δεν κανουν ασφαλειες με διαρκεια μικροτερη απο 6μηνο,δλδ 3μηνο κτλ....

goodone ...ισχύει κάτι τέτοιο ?
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 17:38 #11

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Anastasios έγραψε:
patozas έγραψε:
μαλλον εννοει ο τασος οτι δεν κανουν ασφαλειες με διαρκεια μικροτερη απο 6μηνο,δλδ 3μηνο κτλ....

goodone ...ισχύει κάτι τέτοιο ?

Τάσο, αν και δεν γνωρίζω τι ισχύει για ΟΛΕΣ τις ασφαλιστικές εταιρείες, σε όσες ξέρω ΝΑΙ ισχύει....ΔΕΝ γίνεται ασφάλεια δικύκλου με διάρκεια μικρότερη του 6μηνου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 18:52 #12

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
River έγραψε:
Anastasios έγραψε:
patozas έγραψε:
μαλλον εννοει ο τασος οτι δεν κανουν ασφαλειες με διαρκεια μικροτερη απο 6μηνο,δλδ 3μηνο κτλ....

goodone ...ισχύει κάτι τέτοιο ?

Τάσο, αν και δεν γνωρίζω τι ισχύει για ΟΛΕΣ τις ασφαλιστικές εταιρείες, σε όσες ξέρω ΝΑΙ ισχύει....ΔΕΝ γίνεται ασφάλεια δικύκλου με διάρκεια μικρότερη του 6μηνου...

Για να είμαι πιο ειλικρινής με ειδοποίησε η αντιπρόσωπος της Ιντερσαλόνικα & μου είπε πως εκδόθηκε 6μηνο η ασφάλεια μου διότι άλλαξε αν κατάλαβα καλά ή το καθεστώς ή το πως δουλεύει η ίδια ή εταιρία .
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση Προσωπικού Ατυχήματος! 16/05/2013 18:55 #13

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
Anastasios έγραψε:
Για να είμαι πιο ειλικρινής με ειδοποίησε η αντιπρόσωπος της Ιντερσαλόνικα & μου είπε πως εκδόθηκε 6μηνο η ασφάλεια μου διότι άλλαξε αν κατάλαβα καλά ή το καθεστώς ή το πως δουλεύει η ίδια ή εταιρία .

άλλαξε το πως δουλεύει η συγκεκριμένη εταιρεία......γιατί δεν υπάρχει "καθεστώς" για αυτό το θέμα...είναι επιλογή-πολιτική της κάθε εταιρείας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλεια μηχανής 20/01/2016 09:13 #14

  • Babisf
  • Το Άβαταρ του/της Babisf
  • Offline
  • Baby Tmaxista
  • Δημοσιεύσεις: 53
Συνάδελφοι και συναγωνιστές καλημέρα . Έχει κάποιος να προτείνει καλή ασφάλεια που να καλύπτει και κλοπή ; Η καλύτερη περίπτωση που έχω μέχρι στιγμής είναι interamerican που για αξία μηχανής 8.000€ ( tmax 530) θέλει 320€ το εξάμηνο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλεια μηχανής 20/01/2016 10:26 #15

  • NikosKosmidis
  • Το Άβαταρ του/της NikosKosmidis
  • Offline
  • Adult Tmaxista
  • BDA
  • Δημοσιεύσεις: 216
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Η interamerican είναι η πιο ακριβή
2 είναι οι ασφάλειες που καλύπτουν κλοπή
interamerican και AIG
H 2η είναι φτηνότερη αλλά πλέων στα νέα συμβόλαια έχει ποσοστό απαλλαγής.. αυτό πρέπει να το προσέξεις για να δεις τι πόσο θα σε αποζημιώσει στη κακή στιγμή τις κλοπής

Εγώ πληρώνω 130 € για άξια 6000€ το εξάμηνο (χωρίς απαλλαγή γιατί είναι παλιό συμβόλαιο) AIG
from where you are to where you want to be
Τελευταία διόρθωση: 20/01/2016 10:32 από NikosKosmidis.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3