Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Απότομη τροχοπέδηση άνευ λόγου επισύρει κυρώσεις

Απότομη τροχοπέδηση άνευ λόγου επισύρει κυρώσεις 14/05/2013 18:46 #1

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
ΑΡΘΡΟ 24 : Επιβράδυνση
Ο Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας - Κ.Ο.Κ. (Ν. 2696/1999 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 3542/2007 )

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.

2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή του δικύκλου ή με το χέρι έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς το πάνω και κάτω.

3. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα
(40,00) ευρώ. (αναπροσαρμογή Ν.3542/02.03.2007/ΦΕΚ.50α)
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απότομη τροχοπέδηση άνευ λόγου επισύρει κυρώσεις 14/05/2013 18:51 #2

  • Anastasios
  • Το Άβαταρ του/της Anastasios
  • Offline
  • Master Tmaxista
  • take a risk
  • Δημοσιεύσεις: 1092
Αφορμή στάθηκε προσωπικό γεγονός όπου οδηγός ΙΧ με κίνηση σε οδό προτεραιότητας χωρίς καμία σήμανση STOP, και εγώ ακολουθούμενος με μηχανή ,σταματούσε άνευ λόγου & αιτίας σε κάθε διασταύρωση , και σε διαξιφισμό μαζί μου εφόσον υπήρξε ελαφρώς (φίλημα) , μου απάντησε πάντα ο πίσω φταίει κτλπ κτλπ με την συζήτηση να λήγει ομαλά στο τέλος λέγοντας ο καθείς τα δικά του .

Με το παραπάνω άρθρο τα συμπεράσματα δικά σας .
Ε π ί τ ι μ ο ς
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.