Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 15:21 #46

  • gyiama
  • Το Άβαταρ του/της gyiama
  • Offline
  • Διαχειριστής
  • Δημοσιεύσεις: 2163
Πειράζει που δεν κατάλαβα τελικα τι παίζει; Τι εννοείς ρε Σωκράτη ότι για κάποιον εμπειρο δεν αξίζει;
????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 15:27 #47

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
gyiama έγραψε:
Πειράζει που δεν κατάλαβα τελικα τι παίζει; Τι εννοείς ρε Σωκράτη ότι για κάποιον εμπειρο δεν αξίζει;

Υποθέτω ότι μάλλον τους είπαν βασικά πράματα που μάλλον τα κατέχει ένας αναβάτης με κάποια σχετική εμπειρία.
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Τελευταία διόρθωση: 15/06/2013 15:32 από maximos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 16:13 #48

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
gyiama έγραψε:
Πειράζει που δεν κατάλαβα τελικα τι παίζει; Τι εννοείς ρε Σωκράτη ότι για κάποιον εμπειρο δεν αξίζει;

Επειδή σε θέματα εκτίμησης κάποιου προσώπου η πρωτοβουλίας όπως αυτή, είμαι πολύ προσεκτικός σ' αυτά που γράφω, επισημαίνω ότι δεν έγραψα πουθενά ότι δεν άξιζε το σεμινάριο. Το αν αξίζει η δεν αξίζει ένα σεμινάριο,το κρίνεις πάντα με τα δικά σου κριτήρια και τις γνώσεις που εσύ πήρες -η προσδοκούσες να πάρεις- όταν το παρακολουθείς, κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι ταυτίζετε και με την κρίση ενός άλλου που το παρακολούθησε. Για άλλους μπορεί να είναι πολύ εποικοδομητικό για άλλους χάσιμο χρόνου.Η υπόθεση του Γιάννη είναι κοντά στην δική μου εκτίμηση και αναφέρθηκα πιο πολύ για τον ίδιο. Θεωρώ πως μετά το τέλος του σεμιναρίου και αφού ακουστούν και οι γνώμες των υπολοίπων που θα το παρακολουθήσουν και που προκαταβολικά δεν πρέπει να τους επηρεάσω με τη δική μου, θα βγάλει καθένας σας τα δικά του συμπεράσματα για το αν άξιζε η όχι, να παρακολουθήσει το σεμινάριο.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Τελευταία διόρθωση: 15/06/2013 16:22 από Socrates.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 16:23 #49

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
καλά...να πω κάτι παιδιά....το σεμινάριο είναι Safety Training, όχι Race Driving!!!

στο μυαλό μου τουλάχιστον, εννοείται ότι δεν πρόκειται να μάθουμε-δούμε-κάνουμε κάτι "extreme"!

για μένα -που θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αναβάτη και με σεβαστά χλμ στην πλάτη- ακόμη και 2-3 πραγματάκια να ακούσω-μάθω-κάνω που δεν τα ήξερα, κέρδος είναι!

άλλωστε το ποσό συμμετοχής είναι "αστείο" και όπως είπε και ο Σωκράτης είναι μια πρωτοβουλία που μόνο χρήσιμη μπορεί να χαρακτηριστεί!

αν πάλι δεν μάθω τίποτα παραπάνω απ' όσα ξέρω, δεν χάλασε κι ο κόσμος! θα έχω περάσει ένα 8ωρο μαζί με κάποιους φίλους και θα με χαροποιεί η σκέψη ότι ίσως κάποιοι άλλοι συμμετέχοντες να μάθανε κάποια πράγματα που θα τους βοηθήσουν στην μοτοσυκλετιστική καθημερινότητά τους (και κατά συνέπεια και στη δική μου, αφού στους ίδιους δρόμους κυκλοφορούμε!)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 16:29 #50

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
River έγραψε:
καλά...να πω κάτι παιδιά....το σεμινάριο είναι Safety Training, όχι Race Driving!!!

στο μυαλό μου τουλάχιστον, εννοείται ότι δεν πρόκειται να μάθουμε-δούμε-κάνουμε κάτι "extreme"!

για μένα -που θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο αναβάτη και με σεβαστά χλμ στην πλάτη- ακόμη και 2-3 πραγματάκια να ακούσω-μάθω-κάνω που δεν τα ήξερα, κέρδος είναι!

άλλωστε το ποσό συμμετοχής είναι "αστείο" και όπως είπε και ο Σωκράτης είναι μια πρωτοβουλία που μόνο χρήσιμη μπορεί να χαρακτηριστεί!

αν πάλι δεν μάθω τίποτα παραπάνω απ' όσα ξέρω, δεν χάλασε κι ο κόσμος! θα έχω περάσει ένα 8ωρο μαζί με κάποιους φίλους και θα με χαροποιεί η σκέψη ότι ίσως κάποιοι άλλοι συμμετέχοντες να μάθανε κάποια πράγματα που θα τους βοηθήσουν στην μοτοσυκλετιστική καθημερινότητά τους (και κατά συνέπεια και στη δική μου, αφού στους ίδιους δρόμους κυκλοφορούμε!)

Πολύ σωστά τα γράφεις και έτσι είναι..
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 15/06/2013 23:28 #51

  • maximos
  • Το Άβαταρ του/της maximos
  • Online
  • Συντονιστής
  • Δημοσιεύσεις: 10293
Socrates έγραψε:
gyiama έγραψε:
Πειράζει που δεν κατάλαβα τελικα τι παίζει; Τι εννοείς ρε Σωκράτη ότι για κάποιον εμπειρο δεν αξίζει;

Επειδή σε θέματα εκτίμησης κάποιου προσώπου η πρωτοβουλίας όπως αυτή, είμαι πολύ προσεκτικός σ' αυτά που γράφω, επισημαίνω ότι δεν έγραψα πουθενά ότι δεν άξιζε το σεμινάριο. Το αν αξίζει η δεν αξίζει ένα σεμινάριο,το κρίνεις πάντα με τα δικά σου κριτήρια και τις γνώσεις που εσύ πήρες -η προσδοκούσες να πάρεις- όταν το παρακολουθείς, κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι ταυτίζετε και με την κρίση ενός άλλου που το παρακολούθησε. Για άλλους μπορεί να είναι πολύ εποικοδομητικό για άλλους χάσιμο χρόνου.Η υπόθεση του Γιάννη είναι κοντά στην δική μου εκτίμηση και αναφέρθηκα πιο πολύ για τον ίδιο. Θεωρώ πως μετά το τέλος του σεμιναρίου και αφού ακουστούν και οι γνώμες των υπολοίπων που θα το παρακολουθήσουν και που προκαταβολικά δεν πρέπει να τους επηρεάσω με τη δική μου, θα βγάλει καθένας σας τα δικά του συμπεράσματα για το αν άξιζε η όχι, να παρακολουθήσει το σεμινάριο.
goodone
Never Ride Faster Than Your Angel Can Fly!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγηση 16/06/2013 15:51 #52

  • River
  • Το Άβαταρ του/της River
  • Offline
  • God Tmaxista
  • ΓΙΩΡΓΟΣ
  • Δημοσιεύσεις: 8964
λοιπόν....το σεμινάριο έλαβε τέλος και λέω να γράψω τις προσωπικές μου εντυπώσεις:

καταρχήν χάρηκα το γεγονός ότι ο εκπαιδευτής, Τάκης Μανιάτης, έκανε ότι έκανε με όρεξη και ζήλο!

από εκεί και πέρα, οι γνώσεις που αποκομίζει κάποιος από αυτό το σεμινάριο είναι σε κάθε περίπτωση χρησιμότατες, αλλά ενδείκνυται κυρίως για αρχάριους ή να το πω καλύτερα "λιγότερο έμπειρους" οδηγούς

σε θεωρητικό επίπεδο ακούστηκαν αρκετά χρήσιμα πραγματάκια και το πρακτικό κομμάτι ήταν απλά μια "προπόνηση" στις βασικές λειτουργίες-αντιδράσεις της μηχανής

από πλευράς οργάνωσης, θεωρώ ότι ήταν αρκετά καλό το όλο πρόγραμμα...υπήρχαν πάντα διαθέσιμα νερά-καφές-χυμοί-μπισκότα κλπ και το μεσημέρι έγινε παραγγελία για club sandwich τα οποία ήταν και 4 περισσότερα από τους παρόντες, οπότε υπήρχε και περίσσευμα για τους...πειναλέους!

προσωπικά για τα 20 € που έδωσα, θεωρώ ότι άξιζε η σημερινή ημέρα!

ενημερωθήκαμε ότι τον Σεπτέμβριο θα γίνει ξανά σεμινάριο από το RideIt στη Θεσ/νίκη, αλλά αυτή τη φορά πιο εξειδικευμένο-απαιτητικό "on track" στην πίστα του Ν. Ρυσίου

αυτά! ορίστε και 3 φωτο από σήμερα:





Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης 16/06/2013 17:05 #53

  • Socrates
  • Το Άβαταρ του/της Socrates
  • Offline
  • God Tmaxista
  • '06
  • Δημοσιεύσεις: 2363
Χθες μετά το σεμινάριο, δεν έγραψα τις προσωπικές μου εντυπώσεις σκόπιμα, αφενός επειδή για πρώτη φορά παρακολούθησα ένα σεμινάριο με αντικείμενο τη μηχανή, οπότε δεν είχα συγκριτικά στοιχεία για να με βοηθήσουν στην αξιολόγηση του, αφετέρου ήθελα να έχω την άποψη και κάποιου έμπειρου σε θέματα μηχανής για την όσο πιο αντικειμενική αξιολόγηση του σεμιναρίου απο πλευράς μου. Χαίρομαι αφάνταστα πολύ, που συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε ο Γιώργος πιό πάνω, σε βαθμό που θα έλεγα, δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω ούτε ένα κόμμα, στα γραφέντα του.
Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά,
ένα σωσίβιο είναι η ζωή, που ξεφουσκώνει αργά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4